11.11.2016. 14:52
0
Koliko vrijedi dionica u Energopetrolu: Vlada je ne bi smjela prodavati ispod 50 KM
Iz hrvatske naftne kompanije Ina ponudili su početkom septembra da otkupe 33 posto dionica Energopetrola, koje su u vlasništvu Vlade FBiH i malih dioničara, čime bi Ina postala stopostotni vlasnik najveće naftne kompanije u Bosni i Hercegovini, koja je nekada bila u vlasništvu države.

Ina je za dionicu ponudila tek 2,30 KM. Za 1.812.664 dionice u Energopetrolu, koje su u vlasništvu Vlade FBiH i malih dioničara, Ina je ponudila 4.169.127 KM.

Iz Vlade FBiH su saopćili da je to nerealno mala ponuda. Najavili su da će Vlada prema Ini poslati svoju ponudu. Dakle, Vladine dionice u Energopetrolu Vlada neće prodavati preko berze, već će se direktno pokušati dogovoriti sa Inom.

Visokopozicionirani izvor iz Energopetrola objašnjava za Patriju da Vlada FBiH ne bi smjela tražiti ispod 50 KM po dionici. Energopetrol jeste knjigovodstveno u dubiozi oko 115 miliona KM iznad vrijednosti kapitala kompanije, ali je tržišna, realna cijena ove kompanije itekako atraktivna. 

Energopetrol je u minus zapao zbog lošeg upravljanja kompanijom. Postoje ozbiljne indicije da je to urađeno kako bi se vrijednost kompanije obezvrijedila i prodala za male pare.

- Energopetrol ima čak 62 aktivne pumpe u BiH. Ako uzmemo da prosječna pumpa vrijedi oko četiri miliona KM, vidimo da je ukupna vrijednost Energopetrolovih pumpi oko 250 miliona KM. Podijelimo li taj iznos na oko 5,5 miliona dionica, koliko ih ima u Energopetrolu, dobijemo da jedna dionica u Energopetrolu vrijedi oko 45 KM. Ovdje sada treba uračunati i sve neaktivne pumpe u Energopetrolu, zgrade kompanije koje se nalaze u najatraktivnijem dijelu Sarajeva kao i druge nekretnine – kaže ovaj izvor.

Mnogo je nepoznanica oko uloge Ine na tržištu BiH. Konzorcij Ina-MOL dokapitalizovao je Energopetrol 2006. godine, a već 2009. Finansijska policija je Tužilaštvu Kantona Sarajevo uputila izvještaj o počinjenim krivičnim djelima tokom dokapitalizacije.

Ugovor koji je potpisan između Vlade FBiH i hrvatsko-mađarskog konzorcija Ina-MOL od početka nije poštovan.
Konzorcij u Energopetrol nije uložio novac za koji se obavezao ugovorom. Umjesto investicija, hrvatsko-mađarski konzorcij je nekad najjaču bh. naftnu kompaniju opteretio sa novim dugovima.

Ina je polovinom jula preuzela 33,5 posto vlasništva u Energopetrolu od svog mađarskog partnera MOL-a. Nakon toga je i zvanično postala većinski vlasnik Energopetrola i najveći pojedinačni distributer naftnih derivata u BiH. Iz Ine sada pokušavaju preuzeti stopostotnu kontrolu nad Energopetrolom, piše NAP.  

(NAP)

0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.