12.1.2019. 10:20
0
Desir: Alarmantni znakovi da sigurnost novinara mora biti unaprijeđena
Sloboda medija u Bosni i Hercegovini tokom prošle godine ostala je ranjiva i predmet različitog tipa pritiska. Napadi protiv medijskih profesionalaca, uključujući premlaćivanje novinara BNTV Vladimira Kovačevića, alarmantni su znakovi da sigurnosna situacija za novinare mora biti unaprijeđena.

Ovo je u ekskluzivnom razgovoru za Fenu izjavio predstavnik Organizacije za sigurnost i saradnju u Evropi (OSCE) za slobodu medija Harlem Desir, naglašavajući kako je uočio da negativna retorika protiv medija, naročito tokom izbornog perioda, stvara klimu straha i nesigurnosti u medijskoj zajednici u BiH.

Osim toga, naveo je, javni RTV sistem, uključujući njegovu političku nezavisnost i stabilnu finansijsku održivost, bio je jedno od glavnih pitanja koje treba hitno riješiti.

- Uloga Regulatorne agencije za komunikacije (RAK) i Vijeća za štampu je od ključne važnosti u osiguranju medijskog pluralizma i ispravnog funkcioniranja sistema medijske samoregulacije - istaknuo je Desir.

Po njegovom mišljenju, u 2019. godini, osim ovih pitanja, sigurnost novinara na internetu, posebno novinarki, kao i uticaj vještačke inteligencije na slobodu izražavanja, nastavit će biti izazov za sve zemlje regiona.

- Mor ured još jednom pozdravlja i ohrabruje sve države članice OSCE-a, uključujući BiH, da implementiraju odluku Ministarskog vijeća o sigurnosti novinara usvojenu prošlog mjeseca u Milanu - poručio je predstavnik OSCE-a za slobodu medija Harlem Desir.

Naime, odlukom Ministarskog vijeća sa sastanka u Milanu, između ostalog, države članice se pozivaju da prekinu nekažnjivost zločina počinjenih protiv novinara osiguravajući odgovornost kao ključni element u sprečavanju budućih napada, uključujući da agencije za provođenje zakona provode brze, efikasne i nepristrasne istrage o aktima nasilja i prijetnji protiv novinara, kako bi se svi odgovorni priveli pravdi, te osigurati da žrtve imaju odgovarajući pristup pravnoj zaštiti.

Od političkih lidera, javnih zvaničnika i vlasti se traži da se uzdrže od zastrašivanja i prijetnji, te da nedvosmisleno osude nasilje protiv novinara kako bi se smanjili rizici ili prijetnje s kojima se novinari mogu suočiti te izbjeći potkopavanje povjerenja u kredibilnost novinara, kao i poštovanja važnosti nezavisnog novinarstva.


(FENA / Lejla Trle) 

0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.