27.9.2019. 19:45
0
Radionica o stanju u oblasti energetike i energetske efikasnosti u FBiH
Radionica na kojoj je diskutirano o dokumentu u kojem je prikazana analiza stanja energetike i energetske efikasnost u Federaciji BiH, održana je danas. To je treća u nizu radionica vezanih za izradu strategije razvoja Federacije BiH 2021.-2027. Organizator radionica je tim Federalnog zavoda za programiranje razvoja.

Potpunu podršku procesu izrade strategije razvoja pruža Vlada Federacije Bosne i Hercegovine, kao i Ured premijera Vlade Federacije, čiji se predstavnik Gordan Čahtarević obratio na početku rada skupa - navode iz Federalnog zavoda za programiranje razvoja.

Energetski sektor (energetika) je jedna od najvažnijih privrednih grana Bosne i Hercegovine i Federacije BiH, s dugom tradicijom i značajnim potencijalima i mogućnostima i izazovima za daljnji razvoj.

Tokom rada, na radionici su, uz pomoć eksperata Mirze Kušljugića i Harisa Ćatića, predstavnici ključnih aktera iz oblasti proizvodnje energije i energetske efikasnosti (Vlada Federacije BiH, federalna i kantonalna ministarstva, Privredna komora FBiH, Elektroprivreda, Fond za okoliš, Savez općina i gradova, udruženja koja su aktivna u toj oblasti,...) razmatrali osnovne probleme, izazove i potencijale u toj oblasti.

Navodi se da su usuglašene glavne snage unutar kojih će se predlagati razvojna rješenja, uz svijest o postojećim slabostima i mogućim problemima unutar oblasti energije i energetske efikasnosti.

- Pri tome je naglašeno da je potrebno voditi računa o trenutnoj raspoloživosti prirodnih resursa (uglja i hidropotencijala) koji su osnova postojećim konvencionalnim elektranama, u kontekstu sigurnosti snabdijevanja, velikim potencijalima obnovljivih izvora energije i energetske efikasnosti. Također je potenciran izazov pred kojim će se naći Bosna i Hercegovina i Federacija Bosne i Hercegovine u kontekstu prilagođavanja zahtjevima i obavezama smanjivanja emisije stakleničkih plinova, posebno CO2, koje proizvodi naš energetski sektor - ističe se.

Realizaciju svih radionica koje se odnose na analizu stanja podržao je Projekt podrške integralnom razvoju u BiH (UNDP), zajednički projekt  UNDP-a i  Vlade Švicarske.


(Fena/Admir Oručević)

0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.