Nemogućnost pronalaska adekvatnog posla u svojoj sredini ne mora nužno značiti odlazak u inostranstvo, daleki Zapad.
U nekim slučajevima, barem kada je u pitanju Bosna i Hercegovina, za pronalazak posla dovoljno je prijeći entitetsku liniju.
Prema podacima Porezne uprave FBiH, tokom prošle godine na području ovog bh. entiteta bilo je 8.387 zaposlenih s područja RS, dok je s područja Distrikta Brčko na posao u Federaciju BiH dolazilo 888 radnika. Godinu prije, prema službenim podacima, u Federaciju BiH na posao je dolazilo 8.106 osoba koje imaju prebivalište u RS. Navedeni podaci pokazuju kako u Federaciji BiH ukupno radi 1,5 posto radnika koji adresu prebivališta imaju u manjem bh. entitetu. Prema službenoj evidenciji, ukupan broj osoba registriranih u jedinstvenom sistemu Porezne uprave Rs za registraciju, kontrolu i naplatu doprinosa, koji rade u ovom dijelu BiH, a imaju boravište u Federaciji Bosne i Hercegovine, na početku 2023. godine iznosio je 4.299. Dakle, prema ovim brojkama, u Federaciji BiH radnika iz RS ima gotovo dvostruko više nego radnika iz Federacije BiH koji su zaposleni u RS.
Ovakvi podaci ne čude jer je, prema ranije objavljenim službenim podacima, privreda Federacije Bosne i Hercegovine dvostruko jače od RS.
Naime, ti isti podaci govore kako su, na primjer, poslodavci u Federaciji u 2022. godini imali prihod od 67,9 milijardi maraka, a preduzeća u RS 29,4 milijarde.
Kada je u pitanju profit, firme u Federaciji su ostvarile dobit od 4,8 milijardi maraka, a ekonomija RS 2,7 milijardi KM.
Navedeno pokazuje kako Federacija BiH nudi veći broj radnih mjesta, što potvrđuju i stalni vapaji domaćih poslodavaca, koji više gotovo da ne mogu pronaći adekvatnu radnu snagu na domaćem tržištu. Broj onih koji imaju prebivalište u RS-u, a rade u Federaciji BiH uskoro bi mogao biti još i veći.
Naime, nakon posljednje odluke o visini minimalne plaće, koja u ovom bh. entitetu od Nove godine iznosi 900 konvertibilnih maraka, Unija poslodavaca RS i Privredna komora RS najavile su prebacivanje poslovanja na prostor Federacije BiH.
"Unija poslodavaca i Komora ukazuju da je u januaru nastavljen trend smanjenja obima narudžbi iz inostranstva, ugovori za 2024. godinu još nisu zaključeni, a vanjskotrgovinski partneri ne prihvataju bilo kakvu opciju povećanja cijena i mnogi najavljuju prebacivanje poslovanja u Federaciju BiH ili druge zemlje u okružju zbog pogoršanja uslova poslovanja: najniža plaća - RS 460 eura, FBiH 316 eura, Srbija 404 eura i Crna Gora 450 eura (oporeziva s 15 posto) - navodi se u njihovom saopćenju.
Dodali su da, ako ne dođe do suspenzije odluke o najnižoj plaći, Rs će se suočiti sa značajnim smanjenjem broja zaposlenih u privredi, padom produktivnosti i konkurentnosti, rastom inflacije i neformalne ekonomije, zatvaranjem kompanija, preseljenjem sjedišta i djelatnosti u FBiH i drugim negativnim učincima koji će ugroziti ekonomsku i socijalnu stabilnost RS.
"U ovoj situaciji ko god bude mogao prebaciti se samo preko papira kako bi plaćao minimalac 619 maraka, umjesto 900, on će to učiniti. Rs će zbog toga izgubiti između 10.000 radnih mjesta", zaključio je ekonomist Zoran Pavlović.
(Ajdin B.)