Indeks zakona i reda (Law and Order Index) za 2023. godinu, koji je protekle sedmice objavila američka multinacionalna analitička kompanija Gallup, pokazuje da su prošle godine ispitanici u Bosni i Hercegovini, ali i drugim zemljama regije, prijavili da se osjećaju sigurnije i da imaju više povjerenja u svoju policiju od građana mnogih članica Evropske unije, prenosi N1.
Indeks zakona i reda zemlje je zasnovan na prijavljenom nivou povjerenju ljudi u lokalnu policiju, njihovom osjećaju lične sigurnosti i učestalosti krađa, napada ili pljački u protekloj godini. Što je rezultat veći, veći je udio populacije koja je izjavila da se osjeća sigurno.
Rezultati u ovom izvještaju zasnovani su na nacionalno reprezentativnim uzorcima među odraslom populacijom od 15 i više godina u 140 zemalja i područja tokom 2023. godine. Sa izuzetkom Kine i podskupine od 26 zemalja, rezultati za 2023. zasnovani su na telefonskim anketama ili anketama licem u lice sa oko 1.000 ili više ispitanika.
Zemlje ili područja na vrhu Indexa su Kuvajt (98), Singapur (95) i Tadžikistan (95).
Na dnu liste su Liberija (50), Ekvador (55) i Sijera Leone (57).
Bosna and Herzegovina ima rezultat 82, a isti imaju i Ujedinjeno Kraljevstvo, Kirgistan, Latvija, Sjeverni Kipar, Slovačka, Somalija i Turska.
Ono što je zanimljivo je da je ovaj rezultat viši od rezultata mnogih članica EU, počevši od Hrvatske i Italije sa rezultatom 81 – što je rezultat i za Australiju, Bangladeš, Sjedinjene Američke Države i Rusiju.
Rezultat za članice EU Bugarsku i Rumuniju je 78, a za Kipar i Grčku je 77.
Također je zanimljivo da u regiji prednjači Kosovo sa rezultatom 91, te je u grupi zemalja sa Estonijom, Finskom, Islandom, Luksemburgom i Švicarskom.
Rezultat za Crnu Goru je 88, dok je za Albaniju i Srbiju 84 (u grupi sa Francuskom, Irakom, Izraelom, Maltom i Filipinima).
Gallupova svjetska anketa je najsveobuhvatnije istraživanje u svijetu koje sakuplja podatke koji se tiču 98% odrasle svjetske populacije putem godišnjih, nacionalno reprezentativnih anketa s uporedivim pokazateljima u različitim zemljama. Ova anketa se koristi za mjerenje i praćenje napretka za nekoliko ciljeva održivog razvoja UN-a.
(Ajdin B.)