Bošnjaci najugroženiji u državi u kojoj su većina - Istraživanje pokazalo poražavajuće podatke: Veliki broj Bošnjaka nedostaje u javnim ustanovama
Media centar Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini javnosti je predstavio poražavajuće podatke o nacionalnoj strukturi zaposlenih u državnim institucijama.
Debalans Bošnjaka nije prisutan samo u institucijama Bosne i Hercegovine čije je sjedište u Mostaru i Banjoj Luci, nego i u Sarajevu, glavnom gradu države u kojoj su Bošnjaci većina.
Analizirajući podatke zaključno sa 31. decembrom 2023. godine može se utvrditi da je u 48 institucija Bosne i Hercegovine, čije sjedište je u Sarajevu, zaposleno ukupno 2.073 Bošnjaka (44,50%).
Uzimajući u obzir odredbe člana 7. Zakona o upravi, u 33 institucije Bošnjaka je manje nego što zakon propisuje i to na 299 pozicija.
Veliki broj Bošnjaka nedostaje posebno u sedam državnih ministarstava, te Regulatornoj agenciji za komunikacije (RAK) i Službi za zajedničke poslove institucija Bosne i Hercegovine.
Debalans Bošnjaka je izrazito izražen u Uredu za veterinarstvo Bosne i Hercegovine gdje ih je zaposleno samo 23% i u Upravi Bosne i Hercegovine za zaštitu zdravlja bilja u kojoj je zaposleno samo 19% Bošnjaka, odnosno, samo se četiri zaposlenika izjašnjavaju kao Bošnjaci od ukupno 26 zaposlenih osoba.
Podsjećamo na odredbe člana 7. Zakona o upravi:
"U organima uprave osigurava se odgovarajuća nacionalna zastupljenost državnih službenika i zaposlenika u skladu sa nacionalnom strukturom stanovništva, a prema posljednjem popisu stanovništva u Bosni i Hercegovini".
Posljednji Popis stanovništva u Bosni i Hercegovini je iz 2013. godine - 50,11% Bošnjaka, 30,78% Srba, 15,43% Hrvata i 3,68 Ostalih.
U analizi nedostaju podaci za Sekretarijat Predsjedništva Bosne i Hercegovine, koje nikada nije objavilo podatke o nacionalnoj strukturi zaposlenih.