Pacijenti u BiH najčešće prijavljivali neželjene reakcije na vakcine protiv COVID-a i lijekove za maligne bolesti
Na adresu Agencije za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine (ALM BiH) tokom protekle četiri godine pristigle su ukupno 1.662 prijave sumnji na neželjena djelovanja lijekova, a najviše ih se odnosilo na vakcine protiv COVID-19 i na lijekove koji se koriste za tretman malignih oboljenja - antineoplastici.
Kako su iz Agencije istakli 2020. godine pristiglo je 89 prijava, godinu kasnije 807, dok su 2022. godine zaprimljene 543 prijave. Lani je, prema njihovim podacima, broj prijava iznosio 223, pišu Nezavisne novine.
- Tokom 2021. i 2022. godine najveći broj prijava odnosio se na vakcine koje su korištene za pasivnu imunizaciju stanovništva u borbi protiv bolesti pandemijskih razmjera COVID-19 - istakli su iz ALM BiH.
Kako su dodali, najveći broj prijava neželjenih djelovanja odnosio se na lijekove koji se koriste za tretman malignih oboljenja - antineoplastici.
- Lijekovi iz navedene grupe su najčešće citostatici koji nemaju u dovoljnoj mjeri selektivno dejstvo zbog čega oštećuju ne samo maligne ćelije, već i zdrave - navode.
Također, prema podacima Agencije, u posmatranom periodu prijavljivana su u najvećem postotku očekivana neželjena dejstva, odnosno neželjena dejstva koja su poznata odranije i koja su opisana u uputstvu za pacijenta i u rezimeu karakteristika lijeka.
- Najčešće prijavljene neželjene reakcije su blage i prolazne: utrikarija, osip, mučnina, dijareja, abdominalni bol... - kazali su iz Agencije.
Magdalina Janković, magistar farmacije, sertifikovani savjetnik za nemliječnu ishranu beba i djece i osnivač i autor sadržaja na Instagram stranici "babypharm_", ističe da je od izuzetnog značaja prijavljivanje svih neželjenih dejstava lijekova, jer se lijekovi i dalje prate nakon dobijene dozvole za stavljanje u promet.
- Veoma je značajno da imamo veliki uzorak pacijenata i zato ne treba zapostaviti ni najmanje neželjeno dejstvo. Takođe, neka neželjena dejstva mogu da se ispolje tek nakon dugotrajne upotrebe, što nije moguće prilikom ispitivanja koja se rade prije stavljanja u promet. Podaci o rijetkim ozbiljnim neželjenim dejstvima, toksičnim efektima hronične terapije, primjeni lijeka u posebnim kategorijama bolesnika, na primjer kod djece, starijih ili trudnica, ili o interakcijama sa drugim lijekovima, često su nepotpuni ili nisu uopšte dostupni - kazala je Janković.
Ona dodaje da pacijenti neželjena dejstva mogu da prijave kod svog ljekara ili farmaceuta, koji su dužni da ispune formulare i pošalju ih na uvid Agenciji za lijekove i medicinska sredstva BiH ili samostalno da pronađu obrazac na web stranici Agencije za lijekove i medicinska sredstava BiH koji će da popune i pošalju.
Iz banjalučkog Doma zdravlja ističu da su proizvođači lijekova, zdravstvene ustanove i zdravstveni radnici obavezni Agenciji za lijekove i medicinska sredstva BiH prijaviti svaku sumnju na neželjeno djelovanje lijeka.