Evropska komisija objavila je izvještaj o napretku Bosne i Hercegovine na putu ka članstvu u Evropskoj uniji, naglašavajući ključnu poruku – sav rad na reformama je praktično zaustavljen od marta.
Dok su Josep Borrell i Oliver Varhelyi, visoki predstavnici EU, govorili o potencijalnom proširenju Unije do 2029. godine, izvještaj jasno pokazuje da BiH za sada nije blizu tog cilja.
Mart kao prekretnica na EU putu BiH
Evropska komisija dala je zeleno svjetlo za otvaranje pregovora s BiH u martu ove godine, ali od tada napredak gotovo da ne postoji. U izvještaju se opetovano ističe kako je momentum izgubljen upravo u ovom periodu, iako je Komisija tada naglasila potrebu za ispunjavanjem osam ključnih prioriteta za ulazak u EU.
Djelimični napredak na zakonima, ali bez stvarne implementacije
Iako su neki zakoni usvojeni u proljetnom “zamah”u, Komisija primjećuje da nisu u potpunosti usklađeni sa standardima EU. Za primjer, Zakon o sukobu interesa, iako usvojen, još uvijek nije u skladu s evropskim standardima. “Još nije u potpunosti usklađen sa evropskim standardima,” navodi se u izvještaju, dok je Komisija samo djelomično priznala postignuti napredak.
Reforma pravosuđa – najjednostavniji zadatak i dalje bez rješenja
Evropska komisija hvali usvajanje izmjena i dopuna Zakona o VSTV-u, ali ističe da su potrebne hitne reforme u pravosuđu, uključujući novi zakon o sudovima BiH. “Treći prioritet odnosi se na usvajanje novih zakona o VSTV-u i sudovima BiH, te zahtijeva hitno usvajanje,” naglašava Komisija. Ipak, politička neslaganja, poput onog o sjedištu Apelacionog suda, i dalje koče napredak.
Blokade i politička neslaganja u RS-u
Pitanje slobode medija i izražavanja, uključeno u osmi prioritet, dodatno je složeno zbog Zakona o kleveti koji je usvojen u Republici Srpskoj. Komisija jasno navodi da ovaj zakon predstavlja prepreku za napredak, i dok god se ne povuče, BiH će imati ograničen napredak po ovom pitanju. BHRT je također jedno od otvorenih pitanja, za koje Komisija očekuje donošenje novog zakona.
Pohvale za napredak u segmentu migracija, ali korupcija ostaje veliki problem
Evropska komisija pohvaljuje BiH u upravljanju migracijama, navodeći pozitivne korake poput usvajanja Strategije u oblasti migracija i Zakona o strancima. Istaknuti su i pozitivni pomaci u borbi protiv korupcije, ali Komisija traži više. Slučaj “Respiratori” predstavlja jedinu pravomoćnu presudu u oblasti visoke korupcije, što pokazuje potrebu za jačim angažmanom institucija.
Zaključak: BiH daleko od EU zbog ograničenih i sporenih reformi
Iako izvještaj obuhvata period od juna 2023. do septembra 2024., većina postignuća BiH dogodila se prije marta. Od tada, napredak je stagnirao, a Evropska komisija ne krije razočarenje. “Ograničeni napredak” je izraz koji se ponavlja u gotovo svakom segmentu, uz naglasak na potrebu da BiH prestane gledati marta kao završnu liniju, već kao početak stvarnog rada na reformama.
(Erna H.)