28.11.2022. 15:00
0
Šta nam donosi osmi dan Svjetskog prvenstva u Kataru i posljednji mečevi drugog kola?
Osmi dan Svjetskog prvenstva koje se održava u Kataru, sa sobom donosi i posljednje mečeve drugog kola takmičenja. Koje su to utakmice kojim će se ujedno ozničiti i kraj drugog kola takmičenja po grupama na Svjetskom fudbalskom prvenstvu u Kataru i šta je ono najzanimljivije što smo do sada mogli vidjeti?

Posljednje utakmice drugog kola

Prema rasporedu, posljednji mečevi drugog kola Mundijala su utakmice koje su raspoređene u grupama ”G” i ”H”. U prvoj utakmici danas su se od 11 sati na stadionu "Al Janoub" sastali Kamerun i Srbija - u grupi ”G”. Srbija je na taj način, nakon poraza od Brazila, tražila priliku za bodove i nadu u prolazak narednu fazu takmičenja. Ranije je Brazil protiv Srbije odigrao 2:0, a Švicarska protiv Kameruna ranije je odigrala 1:0.

Utakmica koja je odigrana u prvom meču drugog kola G-grupe, između reprezentacije Srbije i Kameruna, odigrana je neriješeno rezultatom 3:3. Nakon dva gola Srbija i Kamerun imaju po jedan bod i u posljednjem kolu tražit će prolaz u osminu finala.

U grupi ”H” od 14 sati na stadionu "Education City" igraju Južna Koreja i Gana, gdje u prvom poluvremenu utakmice, Gana je u prednosti za 2 gola.

U drugom meču drugog kola u ovoj grupi od 17 sati sastaju se Brazil i Švicarska, koji imaju po tri boda nakon prvih utakmica.

Derbi dana od 20 sati na stadionu "Lusail" igraju Urugvaj i Portugal.

Portugalci su ranije u prvom kolu slavili protiv Gane (3:2), dok su Južna Koreja i Urugvaj odigrali neriješeno (0:0).

Retrospektiva - II kolo Mundijala

Drugo kolo Mundijala donijelo je i određena iznenađenja na terenu. Prvo od njih je zaslužena pobjeda Irana protiv Velsa rezultatom 2:0 i to golovima postignutim u 99. i 101. minuti.

Podsjećamo, Vels je u prvom kolu sa SAD remizirao (1:1), dok Iran za sobom ima težak poraz od Engleske (6:2), te je I to jedan od razloga zašto je ova utakmica bila svima iznenađenje. Gol u 99. minuti postigao je Cheshmi, dok je gol u 101. Minuti postigao Rezaeian.

Nešto manje iznenađenje bila je pobjeda Senegala naspram Katara rezultatom 3:1. Strijelac vodećeg pogotka za Senegal bio je Boulaye Dia, koji je u 41. minuti iskoristio veliku pogrešku domaćeg stopera Khoukhija i sa deset metara pogodio bliži kut katarskog gola. Za 2-0 strijelac je bio Famara Diedhiou u 48. minuti. Domaćin je smanjio u 78. minuti, kad je na ubačaj Mohammada glavom mrežu zatresao Mohammed Muntari i tako postao strijelac prvog katarskog pogotka na svjetskim prvenstvima. Zatim, u 84. minuti Senegal došao i do trećeg pogotka, a strijelac za konačnih 3-1 bio je Bamba Dieng.

Nizozemska i Ekvador su odigrali neriješeno (1:1) i ostali neporaženi uoči zadnjega kola. Nizozemci su poveli vrlo rano i to kao da ih je zadovoljilo, pa ih je Ekvador nadigrao u drugom dijelu i bio puno bliži pobjedi. Već u šestoj minuti Nizozemci dolaze do gola zahvaljujući Codyu Gakpou, koji je dao i prvi gol protiv Senegala. Gakpo izvukao se na lijevu stranu i s 18 metara slabijom, lijevom nogompogodio pravo u mrežu Ekvadora.

U susretu 2. kola grupe B Svjetskog nogometnog prvenstva Engleska i SAD su na stadionu Al Bayt igrali 0-0. Iako su Englezi imali više od igre, najbliži pogotku bio je kapiten Amerikanaca Christian Pulišić koji je u prvom poluvemenu zatresao gredu.