20.3.2022. 21:42
0
Vojne analize u EU: Da li će se Putin zaustaviti na Dnjepru, na pola Ukrajine
Vojni analitičari u EU smatraju da je Moskva pred strategijskom nedoumicom da li da se ratna operacija zaustavi na pola Ukrajine, na rijeci Dnjepru, a ocjene izraelskih i drugih vanevropskih stručnjaka za geopolitiku se svode na stav da se zasad ne vidi okvir, mehanizam da se zaustavi rat, piše agencija Beta.

Londonski „Ekonomist intelidžens junit“ istovremeno smatra da je došlo do prekretnice u svjetskoj geopolitici i ocjenjuje da se u Ukrajini ne vidi kraj rata, što uz zemljotres u svjetskoj trgovini, finansijama, inflaciju i pad ekonomskog rasta „vrlo vjerovatno vodi i u svjetsku trku u naoružavanju i zaostravanje regionalnih sukoba, uz duboke posljedice po Evropu i svijet“.

Italijanski list „Republika“ se poziva na vojne stručnjake koji navode da su „ruske trupe u Ukrajini maksimalno angažovane, što pokazuje i posezanje za krstarećim raketama, pa Moksva mora odlučiti da li je objedinjavanje Krima sa Donbasom dovoljan ishod“.

Udi Dekel, direktor izraelskog Instituta za nacionalne bezbjednosne studije je mišljenja da se ne vidi okvir za okončanje rata u Ukrajini i predočava da „dok bi Amerika i Zapad htjeli da (ruskog predsjednika Vladimira) Putina bace na koljena pošto se njegov poduhvat zaglibljuje u ukrajinsko blato, Vašington mora priznati da što se rat produžuje, to su veće šanse da poprimi šire razmjere, što nijedna strana ne želi“.

Zvanični Tel Aviv je, poput Indije, Saudijske Arabije, Kine, zauzeo uglavnom neutralan stav oko ukrajinskog sukoba i nudi posredovanje u cilju mira i sporazuma, pa i Dekel kaže da „prije nego što se situacija potpuno ne otme kontroli, mora se uspostaviti dijalog s Rusijom koji bi utro put obustavi rata“.


On ističe da će „SAD morati da utvrde koja će to biti kritična tačka preko koje bi se rat prelio…i saglasiti se da pregovaraju s Putinom, pokažu i savitljivost, ponajviše tako neće dozvoliti da se druge zemlje koje se graniče s Rusijom, učlane u NATO“.

Direktor izraelskog analitičkog instituta smatra da su „SAD i NATO pogriješili u procjeni mogućih nastojanja da razbiju odbrambeni pojas oko Rusije i tako još oslabe smanjenu, slabu i ranjivu Rusiju…što je Putin shvatio kao nadmenost i podrivanje Rusije i krenuo da to spriječi vraćanjem statusa velike sile svojoj zemlji“.  Ruski predsjednik je potcijenio riješenost Zapada da se s njim suoči, stoji u ovoj analizi, pa je sad moguće sagledati i neuspjeh Putina u sveukupnoj procjeni ishoda i neželjenih posljedica odluke da izvrši invaziju Ukrajine, piše Beta.

Neki zapadni mediji su prenijeli i pogled Hu Veija, stručnjaka šangajskog Istraživačkog centra za državnu politiku (PPRS) koji je mišljenja da je „rusko-ukrajinski rat najteži geopolitički sukob od Drugog svjetskog rata i imaće veće globalne posljedice nego udari 11. septembra“, pa otud skreće pažnju na to da „Kina mora na to savitljivije uzvratiti i posegnuti za strategijskim opredjeljenjima saglasno svojim dalekoročnim interesima“.


U Veijevoj analizi se konstatuje da je „Putinov blic-krig propao i Rusija nije u stanju da izdrži duži rat i njegove troškove“.

I, kako to vidi, čak i ako Rusija odnese vojnu pobjedu po tešku cijenu, Amerika i Zapad podržati neku ukrajinsku vladu u izbjeglištvu, „Rusija će biti suočena s još žešćim zapadnim sankcijama i stalnom pobunom unutar Ukrajine“.

Takva situacija se može veoma odužiti, ruska privreda će teško trpjeti taj stalni rat i, kako misli analitičar šajganskog instituta, u Rusiji može doći do previranja, „pa ako bi Putin bio uklonjen s vlasti nekom građanskom pobunom, državnim udarom ili na neki drugi način, Rusija bi potpala pod upliv Zapada, možda bila rasparčana, izgubila bi status velike sile“.


Američki uticaj na evropske zemlje, ali i cio svijet bi ojačao, a nova ‘gvozdena zavjesa’ bi bila postavljena kroz bitku na život i smrt između pristalica zapadne demokratije i onih koji to nisu, zaključuje Vei.  Da se težište rusko-ukrajinskog rata proširilo i na cijeli svijet svjedoči takođe mišljenje američkog časopisa „Njusvik“ da je Vašington sada veoma zabrinut da bi Kina, jer ne želi zbog svojih interesa da dopusti poraz Rusije, mogla priskočiti u pomoć Putinu.

Američki predsjednik Džozef Bajden je zaprijetio sankcijama Kini u tom slučaju, ali Peking je oštro uzvratio osuđujući „hladnoratovsko ponašanje“ Amerike i Kina je predočila da, iako je neutralna u ratu u Ukrajini, potpuno dijeli rusko protivljenje širenju NATO na istok Evrope.  Za Peking bi urušavanje svjetskog položaja Rusije zbog ukrajinske krize bila najlošija posljedica i ojačala bi ciljeve Amerike, dijelom i cijelog Zapada, što se direktno sudara sa željom Kine da se uspostavi multilateralni svjetski poredak, gdje je savezništvo s Rusijom jedan od ključnih elelemenata, piše Beta.


Neki evropski mediji su ponovo ukazali na poruku bivšeg američkog državnog sekretara Henrija Kisindžera iz 2014. godine, kad je krenula ukrajinska kriza, da „Rusija ne bi bila u stanju da nametne vojno rješenje, a da sebe ne izoluje“, uz opasku i da „demonizovanje Putina za Zapad nije politika, već alibi za nepostojanje politike“.


(Amer M.)

0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.