Velika akcija Europola, oduzeto gotovo 1.400 komada vatrenog oružja: Uhapšeno je 107 osoba
Ukupno 1.388 komada vatrenog oružja zaplijenjeno je tokom velike operacije koju je vodila Rumunija, a koja se protegla u 16 evropsih zemalja.
Akcijom, koja je uslijedila nakon višemjesečnog prikupljanja obavještajnih podataka čiji je cilj bila identifikacija ključnih meta, koordinirao je Europol, a izvedena je u februaru. Međutim, rezultati akcije su, zbog operativnih podataka, objavljeni tek sada.
U ovu veliku operaciju bile su uključeni: Belgija, Bugarska, Njemačka, Grčka, Latvija, Portugal, Rumunjska, Slovenija, Švedska, Albanija, Moldavija, Sjeverna Makedonija, Norveška, Srbija, Ukrajina i Ujedinjeno Kraljevstvo.
Tokom akcije, kako je saopćio Europol, stotine policijskih službenika provele su više od 630 pretresa, a uhapšeno je 107 ljudi. Gotovo 500 komada vatrenog oružja preinačenog - ili spremnog za preinaku - pronađeno je tokom operacije, zajedno s gotovo 900 komada vatrenog oružja.
Ostalo oružje, poput vazdušnog ili pušaka dizajniranih za ispaljivanje metalnih kuglica, također je pronađeno, zajedno s više od 60.000 komada municije.
Rezultati akcije:
Iako se često izvještava o oružju isprintanom u 3D formatu, tijela za provođenje zakona procjenjuju da preinačeno plinsko alarmno i signalno vatreno oružje čini gotovo polovicu ilegalnog oružja u optjecaju unutar EU-a.
Pojedinci i organizirane kriminalne mreže često koriste ovu vrstu vatrenog oružja, budući da je određene modele lako modificirati za ispaljivanje bojeve municije i pretvaranje u smrtonosno oružje.
Nakon što uđu u EU, obično se kupuju po pristupačnoj cijeni na legitimnim tržištima. Oružje bi se potom prepravljalo i preprodavalo u drugim zemljama u kojima je za nabavku, uvoz i posjedovanje pištolja potrebna dozvola.
Konvertirano vatreno oružje je opasno, po život opasno oružje koje su kriminalne organizacije koristile u brojnim nedavnim smrtonosnim pucnjavama u EU-u.
Europol ima ključnu ulogu u podršci državama članicama u borbi protiv kriminalnih mreža uključenih u ilegalnu trgovinu oružjem. Europolovi stručnjaci i analitičari blisko surađuju sa stručnjacima za borbu protiv terorizma u međunarodnim istragama i udružuju napore sa državama članicama kako bi Europu učinili sigurnijom.
Europol je koordinirao međunarodnu operaciju, analizirao prikupljene podatke i izradio pakete obavještajnih podataka kako bi informirao pogođene zemlje o potencijalnim metama i prodaji oružja. Ovaj doprinos pomogao je podržati koordinirane akcije u februaru. Operaciju je podržala Europska komisija, a financirala Europska multidisciplinarna platforma protiv prijetnji kriminalom (EMPACT).