Broj poginulih u Bangladešu s gotovo 100 u nedjelju, danas je porastao na više od 300, javljaju svjetski mediji.
Antivladine proteste pokrenule su studentske organizacije, zbog sistema diskriminacije prilikom zapošljavanja, a o obimu nereda govori i podatak da je premijerka Bangladeša Šeik Hasina podnijela ostavku i pobjegla iz zemlje u susjednu Indiju. Ambasada BiH u Nju Delhiju, koja nerezidentno pokriva i Bangladeš, nema informacija o ugroženosti bh. državljana u Daki, piše danas Avaz.
- Informacije koje imamo iz diplomatskog kora u Nju Delhiju govore o velikim neredima. Premijerka je odstupila s dužnosti i prema još nezvaničnim informacijama sletjela je u Indiju sa svojom sestrom. Palata je napadnuta, kao i ostale Vladine institucije. Načelnik Generalštaba vojske Bangladeša Waker-uz-Zaman će se obratiti naciji tokom dana, a potvrdio je da je premijerka napustila zemlju. Prema nezvaničnim diplomatskim informacijama iz susjednih zemalja, u toku je formiranje privremene vlade, uz mogućnost da vojska preuzme vlast – kazao je za “Avaz” ambasador BiH u Indiji Haris Hrle.
Hrle dodaje da su demonstranti danas organizirali “Dugi marš do Dake”, prkoseći policijskom satu koji je uveden širom zemlje.
- Vojska je objavila da je na snazi novi policijski sat na neodređeno vrijeme. Izgubili smo kontakt s počasnim konzulatom u Daki, pokušavamo uspostaviti kontakte mimo komercijalnih komunikacija. Granične vojne službe Indije proglasile su visoki stepen pripravnosti duž granice s Bangladešom. Bangladeš je naredio drugo isključenje interneta u tri sedmice. Ulazi u Daku su blokirani, a po gradu su raspoređene vojne jedinice i policija. Zatvorena su sva preduzeća i sudovi – ističe ambasador Hrle u razgovoru za Avaz.
(Sead M.)