Na proširenom samitu BRICS-a u Kazanju, Vladimir Putin je pozvao na stvaranje alternativnog međunarodnog sistema plaćanja, kako bi, prema njegovim riječima, "osujetio političku manipulaciju američkim dolarom".
Osvrnuo se na sankcije SAD-a uvedene nakon invazije na Ukrajinu 2022. godine i naglasio da se značajan dio trgovine između Rusije i Kine već odvija u rublji i juanu.
Tokom samita, Putin je dobio simboličnu "novčanicu BRICS-a" kao znak potencijalne de-dolarizacije. Rusija radi na stvaranju infrastrukture koja bi zaobišla SWIFT sistem, ali samit nije donio značajniji napredak u toj inicijativi, što pokazuje složenost ovog plana.
Dok Rusija i Kina snažno podržavaju de-dolarizaciju, Brazil i Indija izražavaju nelagodu. Ove zemlje žele izbjeći pretjeranu pro-kinesku i anti-zapadnu orijentaciju BRICS-a. Brazilski predsjednik Lula da Silva, putem video veze, istakao je da svijet ne treba biti podijeljen na prijatelje i neprijatelje, već da ranjivim zemljama treba bolji život, dostojanstven rad i javne usluge.
Samit je obilježen i raspravama o proširenju BRICS-a. Dok su Rusija i Kina podržale ulazak više zemalja, Brazil i Indija su se protivile politizaciji. Nove članice uključuju Tursku, Kubu, Tajland i Vijetnam, dok je Brazil blokirao prijedlog za priključenje Venezuele.
Stručnjaci su skeptični prema de-dolarizaciji, s obzirom na to da se više od 80% globalne trgovine fakturiše u američkim dolarima, a 60% deviznih rezervi centralnih banaka drži u dolarima. Iako Putin i kineski lideri guraju tu ideju, promjena globalnog financijskog sistema bit će dug i izazovan proces.
(Erna H.)