19.8.2017. 16:04
0
Postoji aplikacija koja procijenjuje koliko se sviđate osobi sa kojom se dopisujete
Koliko puta vam se desilo da u toku dopisivanja sa nekom osobom ne možete sa sigurnošću da tvrdite da li joj se sviđate onoliko koliko se ona sviđa vama. Tehnologija nam nudi rješenje i za ove slatke muke.

Kraš (Crushh) je aplikacija koja na objektivan način skenira znakove privrženosti u poruci prijatelja, člana porodice ili simpatije, piše “Red info portal“…

Sistem čita tekstualne interakcije sa drugom osobom, analizuje frekvenciju, brzinu odgovaranja i raspoloženje i uzima u obzir demografske trendove za maksimalnu ocijenu od 5. Što je veća ocijena, to se više sviđate toj drugoj osobi. Prosječna ocijena od 2.5 znači da se jedno drugom jednako sviđate ili ne sviđate.

Liju koji je osmislio Kraš isprva se činilo da će se Kraš najviše svidjeti mladim ljudima koji još uvijek nisu naučili da kontrolišu emocije i stekli sposobnost da brzo procijenjuju druge, ali se iznenadio kada je saznao da postoji i šire interesovanje.

Ova aplikacija je pomogla i Liju, naime, olakšala mu je izbor između dvije žene. Iznenadili su ga rezultati ‒ žena za koju je mislio da joj se više sviđa imala je manju ocijenu nego ona za koju je mislio da joj se ne sviđa. Tako je otišao na drugi izlazak sa drugom ženom, a odustao od prve.

Uz sveokupnu ocijenu koju daje aplikacija, postoji i dijagram koji pokazuje “angažovanje” i “interesovanje”. Angažovanje označava koliko često vam se ta osoba javlja i koliko brzo odgovara.

Interesovanje obraća pažnju na osobine teksta, uključujući i emotikone i osjećanja.

Aplikacija trenutno reaguje kao alatka koja daje dijagnozu. Daje vam ocijenu i neke dijagrame, ali ne nudi savjete kako da poboljšate vezu. Li je rekao da sarađuje sa sociolozima i psiholozima kako bismo bolje razumijeli podatke, prije nego što uvedu takve opcije.

Kraš ima dvije glavne mane: dostupan je samo Android, ali ne i iPhone uređajima, i samo analizira SMS poruke, tako da ne funkcioniše na aplikacijama WhatsApp i Messenger ili nekom drugom sredstvu komunikacije.

Postoje i etičke mane. Zar nije malo jezivo da tajno skenirate interakcije sa drugim ljudima?

Osim ovoga, čini se da nas prepuštanje naše emotivne inteligencije računaru pomalo lišava ljudskosti.

“Kraš pretvara u podatke ono što možda već osjećamo, zbog čega razgovor o osjećanjima postaje pristupačniji“, ističe Li.

Ova aplikacija je od 29. aprila dostupna na prodavnici Google Play.

(MErima Druškić)

Aplikacija
0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.