4.6.2023. 11:05
0
Daorson: Misteriozni ilirski grad u Hercegovini sagrađen po uzoru na Mikenu
Daorson, poznat i kao ??????? (na grčkom jeziku), predstavljao je glavni grad heleniziranog ilirskog plemena Daorsa, koje je obitavalo u dolini rijeke Neretve od 300. do 50. godine p. n. e.

 Nalazište ovog nekada najmoćnijeg grada u širem području smješteno je u Ošanjićima, na nadmorskoj visini od 280-290 m, s predivnim pogledom na plodnu stolačku dolinu u Hercegovini.
Grad je bio izgrađen po uzoru na poznati grad Mikena iz antičke Grčke. Njegova karakteristika su kiklopski zidovi koji su predstavljali snažnu fortifikaciju za obranu od neprijateljskih napada.

Utvrda je bila prirodno zaštićena liticama s tri strane, dok je na jugoistočnoj strani, koja je bila najpristupačnija, podignut megalitski zid. Početno je bio dug 60 m i širok do 4,20 m, no danas je dužine 46 m zbog kasnije izgradnje dva tornja (sjeveroistočnog i jugozapadnog), navodi N1. 

Pleme Daorsi bili su vjerni saveznici velikog imperatora Julija Cezara. Preuzeli su grčki jezik i pismo te su održavali stalne trgovačke veze s Grcima. Gradina Daorsona nastala je na prethodnom prahistorijskom naselju koje je kontinuirano postojalo od željeznog doba (17. do 16. stoljeće p. n. e.).

Tijekom ratova između pristaša Cezara i Pompeja na obali Jadranskog mora, ilirsko pleme Delmati našlo se na jednoj strani, dok su Daorsi bili na drugoj. Pompejev legat se 49. p. n. e. udružio s Delmatima i njima pripadajućim plemenima, dok su Daorsi podržali Cezarovog pretora Vatiniusa. Vrlo je vjerojatno da su Delmati tada (44. ili 43. p. n. e.) napali grad Daorson i potpuno ga uništili.

Nikada kasnije nije nastalo naselje na ruševinama grada Daorsona. U jednoj manjoj građevini pronađena je kovaonica novca s alatima i matricama, te 39 različitih novčića (29 s likom kralja Ballaiosa iz 168. p. n. e. i 9 s grčkim natpisom ΔΑΟΡΣΩΝ i prikazom broda). Važnost novca bila je izuzetna jer je simbolizirao neovisnost plemena Daors.

Ovo je jedan od najstarijih gradova Evrope čije ostatke možemo i danas posjetiti, a fotograf Boris Trogrančić je zabilježio nevjerovatan trenutak zalaska Sunca koji je na ovom mjestu veličanstvena pojava.

Osamdesetih godina prošlog vijeka meksički istraživač Robert Salinas Price uzburkao je javnost svojom pretpostavkom da je Daorson antička Troja, a sudeći po megalitskoj gradnji, moguće je da Daorson nije ni ilirski, ni helenistički grad, već nešto daleko starije, navodu N1. 



(A.R.)

0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.