Albanski premijer najavio je da vlada namjerava blokirati pristup TikToku na godinu dana nakon što je prošlomjesečno ubistvo školarca izazvalo strah od uticaja društvenih medija na djecu.
Govoreći u subotu, Edi Rama je izjavio da će predložena zabrana početi u januaru. TikTok je saopštio da traži hitna pojašnjenja od albanske vlade o predloženoj zabrani, javio je BBC.
Platforma društvenih medija saopštila je BBC-u da nije pronašla dokaze da osoba koja je navodno izbola četrnaestogodišnjeg dječaka, ili sama žrtva, ima TikTok profile.
Tokom sastanka u glavnom gradu Albanije Tirani sa nastavnicima, roditeljima i psiholozima Rama je označio TikTok kao „nasilnika iz susjedstva“.
„Zatvaramo ga na godinu dana i počećemo sa uvođenjem programa koji će služiti obrazovanju učenika i pomoći roditeljima da prate put svoje djece“, rekao je Rama.
Blokiranje TikToka dolazi manje od mjesec dana nakon što je učenik ubijen, a još jedan povrijeđen u tuči u blizini škole u južnoj Tirani koja je imala korijene u sukobu na društvenim mrežama. Ubistvo je izazvalo debatu u Albaniji među roditeljima, psiholozima i obrazovnim institucijama o uticaju društvenih mreža na mlade ljude.
„U Kini TikTok promoviše kako studenti mogu pohađati kurseve, kako zaštititi prirodu, kako zadržati tradiciju, ali na TikToku izvan Kine vidimo samo ološ i blato. Zašto nam ovo treba“, rekao je Rama.
TikTok je već zabranjen u Indiji, koja je bila jedno od najvećih tržišta aplikacije prije nego što je zabranjena u junu 2020. Također je blokiran u Iranu, Nepalu, Afganistanu i Somaliji.
TikTok se također bori protiv zakona koji je usvojio američki Kongres i kojim bi se aplikacija zabranila od 19. januara osim ako je ne proda ByteDance - njegova kineska matična kompanija.
Vrhovni sud Sjedinjenih Američkih Država pristao je da sasluša pravne argumente TikToka u posljednjem trenutku o tome zašto ga ne bi trebalo zabraniti ili prodati, a rasprava je zakazana za 10. januar - samo nekoliko dana prije roka 19. januara koji je nametnuo Kongres.
Američka vlada poduzima mjere protiv aplikacije zbog, kako kaže, njenih veza s kineskom državom - veza koje su TikTok i ByteDance demantovali.
Nekoliko evropskih zemalja, uključujući Francusku, Njemačku i Belgiju, nametnulo je ograničenja na korištenje društvenih mreža za djecu. Australija je u novembru donijela najstrože mjere na svijetu glasajući za zabranu korištenja društvenih medija djeci mlađoj od šesnaest godina.
(NAP)