5.5.2024. 8:38
0
DPS: Je li skandalozna izjava Šćekića zvanični stav Vlade o Rezoluciji o Srebrenici?
Javnost je još jednom imala priliku da se uvjeri u kojem pravcu ide zvanična politika Vlade Crne Gore, i to kroz izjavu potpredsjednika Dragoslava Šćekića, koji je rekao da Crna Gora u UN-u ne treba podržati Rezoluciju o genocidu u Srebrenici, saopštio je jučer DPS.

"Budući da premijer Spajić još uvijek nije iznio precizan stav o ovom pitanju, jasno je da se ova izjava može tumačiti kao zvaničan stav aktuelne Vlade Crne Gore", smatraju u DPS-u.

Pozivaju premijera Spajića da se konačno odredi naspram skandalozne izjave potpredsjednika Vlade Šćekića, i da im kaže da li i on smatra da ne treba "otvarati teme koje su iza nas".

Također ga pitaju smatra li "da Crna Gora treba da ima dobre odnose sa svima u regionu", te da li je i on, kao njegov potpredsjednik, "iznenađen da se u UN-u ili bilo gdje otvara tema Srebrenice".

"Krajnje je vrijeme da nam kažete da li je šutnja o Srebrenici nedostatak političke hrabrosti da saopštite svoj stav ili iza toga stoji strah da se to ne protumači kao otkazivanje poslušnosti vašim finansijerima i političkim starješinama", navode iz DPS-a.

Jasno poručuju Spajiću i Šćekiću - u Srebrenici se jeste dogodio genocid.

"To je rekao Sud u Hagu i Međunarodni sud pravde, koji je presudio da su vojska i policija Rs izvršioci genocida.

No, uprkos svim činjenicama i dokazima svakodnevno u javnom prostoru, godinama unazad, slušamo skandalozne izjave.

One su donedavno dolazile od zvaničnika drugih država, danas dolaze od zvaničnika naše države", saopštio je DPS.

Podaci haškog Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove navode da je u Srebrenici bilo oko 8.000 žrtava, dok je 30.000 žena i djece prisilno premješteno.

"U sudskim procesima za Srebrenicu, utvrđeno je da su žrtve bili civili ili ratni zarobljenici.

Dokazni materijal pokazuje da većina žrtava nije ubijena u borbi već tokom masovnih pogubljenja, te da su u masovnim grobnicama pronađeni povezi za oči, te materijal za vezanje ruku.

Presude Haškog i domaćih sudova su za genocid proglašavale krivim pojedince, a ne kolektive, države ili entitete", zaključili su iz DPS-a.

(NAP)

0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.