3.12.2024. 18:26
0
Spremaju se: Kina izučava sankcije Rusima da ih zna zaobići u slučaju invazije na Tajvan
FOTO: EPA
Aleksandar Gabuev, direktor Carnegie Centra za Rusiju i Euroaziju, ističe da Rusija služi kao "eksperimentalno polje" za Kinu u smislu razumijevanja funkcionisanja sankcija i načina njihovog ublažavanja. "Kineske vlasti su svjesne da bi zapadne mjere protiv njih u slučaju sukoba oko Tajvana bile slične onima koje su uvedene Rusiji," dodao je Gabuev.


Prema izvještaju The Wall Street Journala, Kina pomno prati utjecaj zapadnih sankcija na Rusiju kako bi se pripremila za moguće posljedice sličnih mjera u slučaju vojnog sukoba oko Tajvana. Navodi se da je Peking formirao međuagencijsku grupu ubrzo nakon ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine, s ciljem redovnog izvještavanja o načinima smanjenja utjecaja sankcija koje bi SAD i saveznici mogli uvesti protiv Kine, piše Business Insider.

Kineski zvaničnici, prema navodima izvora, redovno putuju u Moskvu kako bi se sastali s predstavnicima ruske centralne banke, ministarstva finansija i drugih institucija koje se bave zaobilaženjem sankcija. "Kinu interesira gotovo sve: od načina zaobilaženja sankcija do pozitivnih efekata, poput poticanja domaće proizvodnje," izjavio je neimenovani izvor upoznat s kineskim inicijativama.

Aleksandar Gabuev, direktor Carnegie Centra za Rusiju i Euroaziju, ističe da Rusija služi kao "eksperimentalno polje" za Kinu u smislu razumijevanja funkcionisanja sankcija i načina njihovog ublažavanja. "Kineske vlasti su svjesne da bi zapadne mjere protiv njih u slučaju sukoba oko Tajvana bile slične onima koje su uvedene Rusiji," dodao je Gabuev.

Rusija se u protekle tri godine suočila s višestrukim paketima sankcija od strane Zapada, a njihove posljedice su duboko pogodile ekonomiju zemlje. Iako se Rusija uspijeva prilagoditi kroz saradnju s nesankcionisanim državama poput Kine, Indije i Turske, ekonomski izazovi ostaju veliki. Centralna banka Rusije nedavno je podigla ključnu kamatnu stopu na rekordnih 21%, dok su mnoge kompanije smanjile operacije zbog visokih troškova i ograničenog pristupa zapadnim tehnologijama.

Prema Aleksandru Libmanu, profesoru ruske i istočnoevropske politike na Slobodnom univerzitetu u Berlinu, Kina temeljito proučava rusko iskustvo kako bi izbjegla slične greške. "Kineska ekonomija pokazuje sposobnost prilagodbe ‘nuklearnim‘ sankcijama kroz trgovinu s nesankcionisanim zemljama, promjene u proizvodnim linijama i život bez zapadnih tehnologija," rekao je Libman.

Međutim, izvori bliski kineskom procesu donošenja odluka naglašavaju da postojanje istraživačke grupe ne znači da se Kina aktivno priprema za invaziju na Tajvan. Umjesto toga, fokus je na pripremama za "ekstremni scenarij" oružanog sukoba i njegovih ekonomskih posljedica.

Unatoč tome, vojni analitičari i odbrambeni zvaničnici upozoravaju da bi potencijalna kineska invazija na Tajvan mogla postati realnost u narednim godinama, dodatno povećavajući tenzije u regiji i izazivajući neizvjesnost u globalnoj ekonomiji.

 


0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.