2.12.2024. 10:26
0
Društvene mreže i maloljetnici: Sredstvo edukacije ili noćna mora roditelja?
Prije svega nekoliko dana, Australski parlament donio je zakon koji zabranjuje korištenje društvenih mreža za djecu mlađu od 16 godina, čime se tehnološkim kompanijama šalje jasna poruka o hitnom pooštravanju mjera sigurnosti prije datuma koji još nije postavljen.

Prema novom zakonu, tehnološke kompanije morat će poduzeti “razumne korake” kako bi spriječile maloljetnike u pristupu društvenim mrežama ili će se suočiti s novčanim kaznama od gotovo 50 miliona australskih dolara.

Iako je problematika neprimjerenog sadržaja za djecu i mlade  na društvenom mrežama prisutna i u Bosni i Hercegovini, pitanje je kada će se sličan zakon pojaviti na nekom od dnevnih redova Parlamentarne skupštine.

O tome, kao i o preblemima i mogućim riješenjima za Source.ba govorila je istaknuta psihologinja i psihoterapeutkinja, Nermina Vehabović - Rudež.

Koliko je korištenje društvenih mreža u periodu formiranja ličnosti mlade osobe opasno?

„Naime, nisu društvene mreže same po sebi opasnost. Opasnost je korištenje i način na koji se koristi i nadzor koji roditelji imaju, odnosno nemaju nad tim kod svoje djece. Prvenstveno je to povezano sa tim šta se radilo i šta se radi tokom ranog djetinstva, onda izgubimo konce, u životu je uvijek tako, i onda se stavlja struktura u vidu zakona. Naša praksa pokazuje da su situacije sa mladim ljudima sve teže i teže, roditelji se pitaju odakle dolazi to što djeca emituju – dolazi sa društvenih mreža, dolazi iz njihove nezrelosti da prepoznaju sadržaje, dolazi iz njihove želje da budu u trendu i to je opravdano, ali taj trend nije uvijek najbolji trend“. – naglašava Nermina Vehabović – Rudež.

Šta predstavlja osnovni problem kada su u pitanju društvene mreže?

„Nije problem inovacija, nije problem nešto što dolazi kao novitet. Problem je kako i koliko to koristim i zašto su istisnuti svi važni ljudi iz okoline i samo su ostali oni koji su na TikToku, Youtubeu i mala grupa takve djece koja se poveže preko takvih vrijednosti. Djeca kada prate takve sadržaje oni traže vršnjake koji su slični njima i povezani su s njima preko društvenih mreža i tu prave savez za koji vrlo često roditelji ne znaju, a taj savez zna biti vrlo opasan“. – upozorava Vehabović – Rudež.

Kako komentarišete Zakon koji je donio australski parlament i koliko smo i sami daleko od donošenja sličnog Zakona?

„Zbog gore navedenog smatram da taj zakon nije apsolutno za odbaciti i mislim da ćemo na kraju morati i mi doći do toga. Sada je pitanje da li smo zreli, evo ovi koji sjede u parlamentarnim klupama i koji donose zakone. Vidimo da se teško donose bilo kakvi, i puno važniji zakoni, a kamoli jedan ovakav zakon. Neću da kažem da nije važan. Važan je i biće neminovan u dogledno vrijeme“. – istakla je Vehabović – Rudež.

Da li smo kao društvo spremni poduzeti korake kako bismo zaštitili omladinu od lošeg utjecaja društvenih mreža? Koji su to koraci koji se trebaju poduzeti? Samo su neka od pitanja na koja je odgovore dala istaknuta psihologinja i psihoterapeutkinja, Nermina Vehabović - Rudež.

Šta nam je rekla, poslušajte u prilogu.




0
SOURCE PRIČE
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.